Jakie są składniki szczepionki przeciw grypie?

szczepionki przeciw grypie

Szczepionka przeciw grypie jest bezpieczna i skuteczna, jednak zawiera pewne składniki, które mogą budzić obawy niektórych osób. Niektóre z tych substancji chemicznych, takie jak formaldehyd, są szkodliwe w dużych dawkach, ale w szczepionce stosuje się je tylko w bardzo małych ilościach. Inne, takie jak tiomersal i sole glinu, to środki konserwujące, które zapobiegają zanieczyszczeniu szczepionki podczas produkcji.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zalecają, aby co roku szczepić się przeciwko grypie wszystkim osobom w wieku 6 miesięcy i starszym. Według CDC zastrzyki zawierają nieaktywne wirusy grypy lub osłabione żywe wersje wirusa i inne substancje, które pobudzają reakcję immunologiczną organizmu.

kiedy szczepić się na grypę

Każdego roku badacze upewniają się, że szczepionka jest zgodna z obecnymi szczepami grypy krążącymi na świecie. Robią to, zbierając dane z nadzoru z ponad 144 ośrodków leczenia grypy na całym świecie. Informacje te są sprawdzane i przesyłane do FDA, która co roku dokonuje ostatecznych ustaleń dotyczących składu szczepionki przeciw grypie.

Jakie są składniki szczepionki przeciw grypie?

Według projektu Vaccine Knowledge Project oprócz nieaktywnych wirusów grypy szczepionki zawierają także stabilizatory, konserwanty i inne substancje, które pomagają szczepionce prawidłowo działać, w tym niektóre antybiotyki. Do antybiotyków stosowanych podczas produkcji szczepionek zalicza się neomycynę, polimyksynę B i streptomycynę. Są one redukowane do bardzo małych lub niewykrywalnych ilości w szczepionce podczas kolejnych etapów oczyszczania i nie stwarzają ryzyka wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych.

Formaldehyd, który jest stosowany w szczepionkach w bardzo małych ilościach, pomaga inaktywować toksyny z bakterii i wirusów, które mogą skazić szczepionkę podczas produkcji. Tiomersal to środek konserwujący, który występuje wyłącznie w wielodawkowych fiolkach szczepionki i zapobiega rozwojowi bakterii lub grzybów podczas przechowywania. Sole glinu działają w szczepionce jako adiuwanty, co oznacza, że pomagają wytworzyć silniejszą odpowiedź immunologiczną. Jedyną szczepionką przeciw grypie zawierającą żelatynę, która u niektórych osób może powodować reakcję alergiczną, jest FluMist.

Mem, który stał się wirusowy w mediach społecznościowych, wymienia 27 składników szczepionki i nazywa je „naparem demonów i czarownic”. Chociaż niektóre z wymienionych składników, takie jak aceton, „hodowla komórek płuc abortowanego dziecka”, komórki nerek małpy i płodowa surowica krowy w rzeczywistości nie wchodzą w skład szczepionki przeciw grypie, większość pozostałych składników występuje jedynie w bardzo małych ilościach i służy zamiar.

Szczepionki są przechowywane w płynnym roztworze, dlatego muszą mieć sposób na zachowanie stabilności podczas transportu i przechowywania, zwłaszcza gdy w przypadku niektórych typów szczepionek szczepionka jest liofilizowana. Do szczepionki dodaje się stabilizatory, takie jak sole i inne substancje chemiczne na bazie sodu i potasu. Nie występują one wyłącznie w szczepionkach. Można je znaleźć w naszej diecie i naturalnie występują w organizmie człowieka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *